Etykiety

piątek, 3 kwietnia 2020

Muzyka 7b - 03.04.2020.

Treści: Sylwetki kompozytorów polskich XX i XXI wieku. K. Szymanowski, W. Lutosławski, W. Kilar, K. Penderecki. Aktywne słuchanie.

Zapiszcie temat i nazwiska kompozytorów  w zeszycie. Dzisiejsza muzyka nie jest łatwa w odbiorze, ale jako młodzi Polacy powinniście wiedzieć, że tacy kompozytorzy żyli i tworzyli, gdyż są to światowe sławy. Nie musicie słuchać całych utworów - wystarczy po 2 minuty. Do każdego nagrania zadałam pytanie. Jest to zadanie domowe dla chętnych. Odpowiedzi przysyłajcie na e-mail: helena.rze@pracowniasp1.pl

T: Muzyka kompozytorów polskich XX i XXI wieku.
Dziś parę słów o muzyce polskiej tzw. poważnej takiej sprzed stu lat i tej całkiem współczesnej.
Karol Szymanowski (1882-1937) to najwybitniejszy kompozytor polski początku XX wieku. Szymanowski dużo podróżował po Europie oraz Afryce Północnej. w czasie tych podróży zetknął się z muzyką różnych twórców.Tworzył dzieła w nurcie impresjonistycznym, co oznacza, że operował "plamami" dźwiękowymi.  Pod koniec życia zafascynował się folklorem polskim, zwłaszcza z regionu Podhala. 
1. Wysłuchaj fragmentu utworu Szymanowskiego. Spróbuj określić, czy melodia jest łatwa do uchwycenia, tzn. czy łatwo ją np. zaśpiewać.

Witold Lutosławski (1913-1994) był kompozytorem, pianistą i dyrygentem. W czasie II wojny światowej był telegrafistą, a później grał w kawiarniach. Po wojnie zajął się działalnością kompozytorką. W jego twórczości dostrzegalne są fascynacje muzyką ludową.

2. Posłuchaj pierwsze 2.50 min. nagrania i spróbuj rozpoznać brzmienie co najmniej trzech instrumentów w utworze.





Wojciech Kilar (1932-2013) wybitny kompozytor muzyki współczesnej i filmowej. Stworzył muzykę do ponad 130 filmów. Największą sławę zyskał po filmie "Dracula" F. F. Coppoli. Otrzymał też od Petera Jacksona propozycję skomponowania muzyki do "Władcy Pierścieni", ale ostatecznie do współpracy nie doszło.

3.Posłuchaj fragmentu muzyki z filmu "Dracula". Jest tam powtarzający się motyw, który w muzyce nazywa się "ostinato". Odpowiedz na pytanie, czy ostinato znajduje się w głosie najwyższym, czy najniższym?



Krzysztof Penderecki (1933-2020) to kompozytor, który zmarł w minioną niedzielę. Był on twórcą bardzo wielu dzieł znaczących dla polskiej kultury muzycznej. Tworzył m.in. w nurcie tzw. aleatoryzmu. Polega on na tym, że nie wszystko jest dokładnie zapisane w nutach i o pewnych fragmentach w utworze decydują wykonawcy. Tak więc do muzyki zostaje wprowadzony element przypadku i nie ma dwóch identycznych wykonań tego samego utworu.

4. Ostatni fragment to "Tren Ofiarom Hiroszimy". Nagranie opatrzone zostało animowanym zapisem nutowym utworu.Nie jest to tradycyjny zapis, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni. Posłuchajcie fragmentu obserwując zapis. Czy ten utwór możemy uznać za aleatoryczny? Krótko mówiąc, czy taki zapis zakłada udział przypadku w wykonaniu?



Pozdrawiam serdecznie!

20 komentarzy:

  1. Milan P. 7B obecny

    OdpowiedzUsuń
  2. Marcelina.K 7b

    OdpowiedzUsuń