Etykiety

wtorek, 26 maja 2020

Muzyka 4a - 26.05.2020

Treści: Krakowiak - cechy tańca. Rytm synkopowany.

Zapiszcie w zeszycie to, co jest żółtą czcionką.

Temat: Na krakowską nutę.

Na początek zapraszam Was do posłuchania melodii (posłuchajcie samego początku, bo całość nagrania jest długa).

Zapewne znacie tę melodię jeszcze z czasów przedskola. Myślę też, że wielu z Was po prostu tańczyło krakowiaka. Jest to jeden z polskich tańców narodowych (obok kujawiaka, mazura i oberka, które juz poznaliście). Dziś zastanowimy się, jakie sa jego muzyczne cechy.

Notatka do zeszytu:
Krakowiak - polski taniec narodowy z regionu krakowskiego. Ma metrum 2/4 i żywe, skoczne tempo. Jego charakterystyczną cechą jest synkopowany rytm.

Popatrzcie teraz, jak zespół ludowy tańczy krakowiaka. Wysłuchajcie też, jaka melodia zaczyna ten taniec. Powinna być Wam znana. Kto wie, co to za melodia - może do mnie wysłać wiadomość.



Na pewno zastanawiacie się, co to jest ten synkopowany rytm.
W każdym takcie mamy tzw. mocną i słabą część taktu. Mocna część jest zawsze na początku taktu i jest ona zaakcentowana. Synkopa, to zjawisko rytmiczne, które ma miejsce, gdy akcent przesuwa się z mocnej części taktu na słabą. Dzieje się tak, gdy na tej słabej części jest dłuższa nutka. Na pewno wydaje się to skomplikowane, gdy czytacie, ale najlepiej po prostu posłuchajcie przykładu. W tym przykładzie akcent przypada na sylabę "ta" i jak widzicie nie jest to początek taktu.
Tak brzmi synkopa:


Mam nadzieję, że pamiętacie, że dziś Dzień Matki. Złóżcie mamom życzenia. Możecie im też zaśpiewać piosenkę. Poniżej znajdziecie oryginał piosenki "A ja wolę moją mamę", a później karaoke do śpiewania.



Pozdrawiam Was serdecznie!!!

16 komentarzy: