Temat: Koncert na jeden lub wiele instrumentów.
Witajcie! Dziś omówimy kilka ważnych muzycznych pojęć, które każdy kulturalny człowiek powinien znać.
KONCERT- słowem koncert określamy zazwyczaj występ muzyczny jednego lub kilku artystów słuchany przez zgromadzoną publiczność. To wyjaśnienie pojęcia jest Wam zapewne znane. Koncerty organizowano już w dawnych czasach. Dziś na koncertach usłyszeć można wszelakie rodzaje muzyki - od klasycznej po rozrywkową.
(źródło: Pixabay)
Jest też drugie znaczenie słowa KONCERT. Jest to gatunek muzyczny na instrument solowy i orkiestrę. Zależnie od rodzaju instrumentu solowego mówimy, że jest to koncert fortepianowy (gdy instrumentem solowym jest fortepian), skrzypcowy (gdy są to skrzypce) itd. Taki koncert ma trzy części. Pierwsza i trzecia są szybkie, środkowa wolna. Koncert, jako gatunek muzyczny powstał w baroku. Posłuchajcie fragmentu koncertu obojowego Jana Sebastiana Bacha
Poniżej możecie poczytać o koncertach w podręczniku:
https://flipbooki.mac.pl/szkola-podstawowa/klasa-6/muzyka-podr/mobile/index.html#p=96
FILHARMONIA - to instytucja, która organizuje koncerty - przede wszystkim muzyki klasycznej. Filharmonię znajdują się w dużych miastach i utrzymują stałe orkiestry. Muzycy w filharmonii są zatrudnieni, granie w orkiestrze to ich praca. Dwa razy dziennie mają próby, a w piątek lub sobotę grają koncert dla publiczności. Granie w takiej orkiestrze wymaga dużych umiejętności, bo orkiestra co tydzień prezentuje nowy repertuar. Najbliższa nas filharmonia znajduje się w Szczecinie. Od kilku lat szczyci się ona nowoczesnym budynkiem, który zdobył pierwsze miejsce w konkursie na Najlepszy projekt architektoniczny w roku 2014.
Oto budynej Filharmonii Szczecińskiej. Na codzień jest biały, ale przy różnych okazjach bywa podświetlany.
Filharmonia Szczecińska w Święto Flagi:
OPERA - to ostatnie z dzisiejszych pojęć. Określenie dotyczy teatru, w którym wszystkie dialogi są śpiewane. W operze zamiast aktorów występują śpiewacy, chór i orkiestra. Na scenie znajdują się śpiewacy i chór (jeśli wymaga tego akcja), są dekoracje. Orkiestra znajduje się pod sceną w tzw. kanale i jest w zasadzie niewidoczna dla publiczności. Dialogi i fragmenty objaśniające rozwój akcji to zazwyczaj śpiewane tzw. recytatywy. Natomiast utwory wokalne, w których bohaterowie mówią o swoich uczuciach to arie. Ponieważ nie zawsze ten tekst śpiewany był zrozumiały dla odbiorców, w dawnych czasach publiczność korzystała z tzw. libretta (włoskie libretto - książeczka) - małej książeczki z opisem akcji. Dlatego do dziś o treści opery mówi się libretto.
Posłuchajcie arii Królowej nocy z opery Czarodziejski flet Wolfganga Amadeusza Mozarta. Zwróćcie uwagę na to jak dopracowane są scenografia i kostium królowej.
Jakub S 4b
OdpowiedzUsuńOla K. obecna 6e
OdpowiedzUsuńIgnacy Babkinis Obecny
OdpowiedzUsuńadam obecny
OdpowiedzUsuńDawid Strojec obecny 6e
OdpowiedzUsuńObecny
OdpowiedzUsuńHanna W. 6e obecna
OdpowiedzUsuńNorbert obecny
OdpowiedzUsuńObecna Marcelina D klasa 6e
OdpowiedzUsuńPrzemek obecny
OdpowiedzUsuńWeronika D. Obecna 6e
OdpowiedzUsuńAmelia K. 6e obecna
OdpowiedzUsuńMartyna O 6e obecna
OdpowiedzUsuńAnna K, 6e obecna
OdpowiedzUsuń